Journal

TSKM’de “Sanat Sohbetleri”

Maltepe Belediyesi, bir ilke imza atarak dünyada uzun süredir devam eden “Art Talk” (Sanat Sohbeti) uygulamasının ilkini hayata geçirdi. Prof. Dr. Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen uygulamanın ilk konuğu İtalya ve Amerika’da sergilediği performanslarıyla ve etkileşimli sergileriyle ün salan sanatçı Gülay Alpay oldu.

Etkinliğin açılışını yapan Maltepe Belediyesi Sanat Koordinatörü Ayşe Sipahioğlu Akan, Gülay Alpay’ın Ocak ayında kültür merkezinde olağanüstü bir sergi gerçekleştirdiğini belirterek, serginin son gününde sanat sohbeti etkinliği düzenlediklerini söyledi. Gülay Alpay da, Amerika’dan gelen ’Love Rainbow’ isimli ses getiren resim sergisindeki eserlerinin arasında sanatseverler ile renkli bir sohbet yaptı.

Alpay, eserlerinin çıkış öykülerini, anlatmak istediklerini, sanata bakış açısına dair Maltepeli sanatseverlerin sorularını yanıtladı. Alpay, sergisine neden Love Rainbow ismini verdiğine dair bir soruya, “İki ay önce Hawaii’de sempozyuma katıldım. Orada, insanlar arasındaki renklilik beni çok etkiledi. İnsanlar çok mutlu şekilde, birbirlerine zenginlik katarak var olabiliyorlardı. O sıralarda buradaki insanlar farklılıklarından ötürü sürekli birbirlerini eleştiriyordu. Her zaman çok renklilikten yanayım. Renkler ne kadar çok olursa o kadar zenginleşiyoruz, insan oluyoruz. Renklerimizi paylaşmalıyız” diye konuştu.

Etkinliğe, serginin küratörü endüstriyel ürünler tasarımcısı-mimar Yılmaz Zenger ile Emre Ertürk’ün de aralarında bulunduğu çok sayıda Maltepeli sanatsever katıldı. Gülay Alpay, sohbetin bitiminde katılımcılar için yaptığı eseri keserek armağan etti.

Kaynak: Milliyet

Did you like this? Share it!

0 comments on “TSKM’de “Sanat Sohbetleri”

Leave Comment